آخرین مطالب

خواص زیتون

مقاله: ارزيابي فعاليت ضدميکروبي عصاره برگ زيتون (.Olea Europaea L) رقم زراعي ميشن به روش الايزا

images (1)

چکیده: هدف از اين پژوهش، بررسي اثر استخراج به روش خيساندن و استخراج به کمک امواج مايکروويو بر ميزان ترکيب هاي فنولي برگ هاي زيتون (.Olea Europaea L) واريته ميشن با حلال هاي آب، متانول ۸۰% و استون بود. عصاره متانولي در روش استخراج به کمک مايکروويو بيشترين ميزان ترکيب هاي فنولي ( ۲۱۱٫۳۸۵±۰٫۱۳ميلي گرم معادل تانيک اسيد در گرم ... ادامه مطلب »

مقاله: تاثير مصرف روغن زيتون بر کاهش عوارض سکته مغزي با تمرکز بر ناحيه هيپوکامپ

images (1)

چکیده: سابقه و هدف: مطالعات اوليه، کاهش مرگ و مير سلولي را در ايسکمي مغز با درمان ايسکمي با آنتي اکسيدان ها نشان دادند. در اين مطالعه، رابطه بين مصرف روغن زيتون و مرگ و مير نورون هاي هيپوکامپ و نيز تغييرات حافظه متعاقب ايسکمي مورد بررسي قرار گرفت. مواد و روشها: آزمايش ها روي ۳ گروه سالم ((n=7، ايسکمي ... ادامه مطلب »

مقاله: تاثير روغن زيتون و کرم ساج بر استرياي حاملگي در سه ماهه دوم بارداري

images (1)

چکیده: زمينه و هدف: استرياي بارداري در بسياري از بارداريها مشاهده مي شود و نگراني هايي را از جنبه هاي زيبايي در مادران ايجاد مي کند. اين مطالعه با هدف تعيين تاثير روغن زيتون و کرم ساج در پيشگيري از بروز استرياي بارداري در سه ماهه دوم بارداري انجام شد. روش بررسي: اين مطالعه به روش کارآزمايي باليني تصادفي با ... ادامه مطلب »

مقاله: توليد پنير فراسودمند با استفاده از روغن هاي زيتون و کانولا

images (1)

چکیده: سابقه و هدف: محصولات لبني پرچرب به دليل داشتن اسيدهاي چرب اشباع و کلسترول بالا براي سلامتي افراد به ويژه بيماران قلبي عروقي مضر است. در پژوهش حاضر چربي پنير سفيد ايراني با روغن هاي زيتون و کانولا که حاوي اسيدهاي چرب غيراشباع و ضروري هستند، به نسبت هاي ۵۰% و ۱۰۰% جايگزين چربي شير براي توليد پنير فراسودمند ... ادامه مطلب »

مقاله: اندازه گيري ميزان اولئوروپين در کيک اسفنجي حاوي عصاره برگ زيتون

images (1)

چکیده: مقدمه و هدف: اولئوروپين ماده اصلي برگ زيتون است که اکثر خواص فارموکولوژيک برگ زيتون مربوط به آن مي باشد. هدف اصلي در اين پژوهش بررسي امکان به کارگيري برگ زيتون در صنايع غذايي (صنعت کيک) و به دنبال آن استفاده از خواص دارويي آن است. روش تحقيق: در تحقيق حاضر عصاره اتانولي برگ زيتون در سطوح ۰، ۰٫۱، ... ادامه مطلب »

مقاله: بررسي تاثير حمام نشسته روغن زيتون بر بهبود آسيب پرينه پس از زايمان

images (1)

چکیده: سابقه و هدف: اپي زياتومي يکي از جراحي هاي شايع در جهان است که با درد پرينه و مشکلات کمي هم راه است. از آن جا که روغن زيتون اثر ضد ميکروبي و ترميم زخم دارد، مطالعه حاضر با هدف بررسي اثر حمام نشسته روغن زيتون بر بهبود آسيب پرينه پس از زايمان انجام شد. مواد و روش ها: ... ادامه مطلب »

مقاله: القاي ديابت نوع ۲ تجربي با استفاده از روغن هاي زيتون و دنبه در موش صحرايي

images (1)

چکیده: مقدمه: استفاده زياد از چربي در جيره غذايي سبب بروز مقاومت انسوليني مي گردد. بنابراين، پژوهش حاضر به منظور ارايه مدل تجربي مناسبي از ديابت نوع دو و مقايسه توانايي روغن هاي زيتون و دنبه در القاي مقاومت انسوليني انجام شد. مواد و روش ها: پژوهش در سه مرحله، هر بار با ۱۵ سر موش صحرايي نژاد اسپراگ دالي ... ادامه مطلب »

مقاله: اثر رژيم غذايي حاوي روغن زيتون بر يادگيري فضايي موش هاي صحرايي نر پير

images (1)

چکیده: سابقه و هدف: از آن جايي كه موضوع يادگيري و حافظه يك مساله مهم در پيشبرد و توسعه علوم و فنون و حرفه هاي مختلف محسوب مي گردد، يافتن راه هاي احتمالي براي تقويت يادگيري و حافظه موضوع تحقيق بسياري از پژوهش گران مي باشد. با در نظر گرفتن تاثير روغن زيتون در كاهش ميزان تري گليسريد و با ... ادامه مطلب »

زیتون در احادیث و روایات

zeytoon - 004

تعداد زیادی روایت در رابطه با مصرف زیتون به صورت خوراکی و مصارفی همچون استعمال روغن آن به شکل غیر خوراکی وجود دارد که در ادامه به تعدادی از آنها اشاره می کنیم: ۱-امام رضا (علیه السلام) از پیروانش ، از حضرت علی(علیه السلام) نقل کرده که رسول خدا (صلوات الله علیه و آله) فرمود : زیتون را بخور و آن ... ادامه مطلب »

چند نکته درباره زیتون که شاید ندانید

zeytoon - 002

 باشگاه خبرنگاران – زیتون جزو خوش خوراک ترین و مفید ترین خوردنی های همراه با غذا است .زیتون علاوه بر این که لذت غدا خوردن را چندین برابر می کند،از ارزش غذایی بسیار بالایی برخودار است که حفظ سلامتی انسان را در برابر برخی ناخوشی ها تضمین می کند. همانطور که می دانید خداوند متعال در قرآن کریم به میوه ... ادامه مطلب »